Seminář T jako Text – tělo – hlas

O Semináři

Co to znamená „hrát podle Stanislavského?“ Mám si při hraní představovat čtvrtou stěnu? Co na jevišti dělat s rukama? Jak se na něm pohybovat? Jak si mám „posadit hlas“ a jak se správně rozmluvit? Proč ten text v mé puse zní tak podivně? A vůbec – proč si při hraní připadám tak nepřirozeně, falešně?

To jsou jen některé z otázek, které si klade snad každý začínající herec. Na tomto workshopu si je pokusíme zodpovědět. Profesionální herec Marek Mikulášek vám nastíní, jak tato profese vypadá v reálu – od první čtené po derniéru – a poradí, na co si při herectví dávat pozor. Díky různým cvičením se naučíme např. jak se na jevišti uvolnit, jak používat svoje tělo a hlas, jak dobře spolupracovat s hereckými kolegy (tzv. partneřit), jak správně cítit timing a napětí, jak nápaditě pracovat s textem, scénickými poznámkami či rekvizitami…

Na workshop si s sebou vezměte pohodlné pracovní oblečení a naučte se, prosím, první krátký dialog z Čechovova Racka (od věty „Proč chodíte pořád v černém?“ po „Ostatně, to vy nepochopíte.“) – dívky repliky Máši a chlapci repliky Medvěděnka.

MgA. Marek Mikulášek se narodil v roce 1990 v Lounech. Od dětství se účastnil recitačních soutěží, dostal se např. do republikového kola na Dětské scéně Trutnov či Wolkrově Prostějově. V roce 2015 absolvoval obor herectví činoherního divadla na pražské DAMU. Natočil několik seriálů (Lovci záhad, Vyprávěj), pravidelně pracuje pro rozhlas, hostoval ve Vinohradském či Stavovském divadle. V současné době je členem činohry plzeňského Divadla J.K. Tyla. Dále je také členem souboru BodyVoiceBand a hraje na různých pražských alternativních scénách (Jatka 78, Venuše ve Švehlovce, Meetfactory, Werichova vila). Je frontmanem kapely Furt Rovně.