Média

Co je NaNečisto 2020?

Divadelní přehlídka NaNečisto je nepostupová a nesoutěžní. Koná se v předstihu před ostatními amatérskými přehlídkami, aby si divadelní soubory mohly svou čerstvě nazkoušenou inscenaci zahrát nanečisto – poprvé vyslechnout hodnocení odborné poroty, vyzkoušet si reakci publika, uskutečnit veřejnou generálku dřív, než budou muset soutěžit v postupových přehlídkách, a získat tak zpětnou vazbu, aby mohly na své inscenaci ještě pracovat.

Každý den se konají diskuze o viděném, kde dostane prostor k vyjádření jak publikum, tak i odborní lektoři z poroty, a samozřejmě také sami tvůrci – režiséři, herci a další členové divadelních souborů.

Součástí přehlídky jsou odborné vzdělávací semináře (letos otevíráme Divadelní seminář a seminář Vyprávěj pohádku), vedené profesionálními lektory, často z řad pedagogů či studentů DAMU. Účastníci tak získají zkušenost ve zvoleném oboru a možnost se dále rozvíjet.

V rámci programu přehlídky se konají inspirativní představení (např. souboru F. X. Kalby, odnože libereckého divadla F. X. Šaldy) Účastníci se mohou od profesionálních divadelníků a umělců inspirovat a získat elán do další tvorby. V rámci doplňkového programu pořádáme také výstavy či koncerty, abychom přilákali i širší publikum.

Součástí festivalu je také dopolední program pro děti, který se uskuteční v Krajské vědecké knihovně Liberec. Dopolední představení budou určena zejména základním školám v Liberci, ale i veřejnosti.

V posledních letech přehlídku zaštítily svým jménem významné osobnosti kulturního a společenského života. V roce 2012 Tomáš Töpfer – herec, současný ředitel Divadla Na Vinohradech a pedagog DAMU, v roce 2013 Táňa Fischerová – herečka, spisovatelka a moderátorka. Rok 2014 se může pyšnit podporou od herce, moderátora a muzikanta Marka Ebena a v roce 2015 nám svoji podporu vyjádřil herec, představitel slavných filmových rolí, Ondřej Vetchý.

Přehlídka NaNečisto má celostátní rozměr. Účastní se jí soubory ze všech krajů ČR. Naše Přehlídka díky tomu přináší možnost socializace a výměny zkušeností jak účastníků mezi sebou, tak vedoucích souborů i profesionálních lektorů a porotců. Díky neformální a přátelské atmosféře a pečlivém výběru osobností vzniká unikátní platforma k diskuzi a dalšímu rozvoji všech zúčastněných.

Dle zkušeností z předchozích ročníků lze očekávat účast zhruba 20 souborů o počtu cca 120 členů. Na semináře dochází přibližně 50 účastníků částečně z řad souborů, částečně z řad návštěvníků akce. Celkově je kapacitně počítáno s účastí asi 1500 osob.

Přehlídku navštěvují soubory z celé České republiky, v minulosti např. ZUŠ F.L. Gassmanna (Most), DS Inverze (Most), DS Stopa (Liberec), DS Chameleon (Broumov), DS PIK-ART (Úštěk), ToŤ (Praha), Víc než chleba (Plzeň), DS Samodiv (Mladá Boleslav), P.U.D. a PoPud (Brno), DS KÁŤAjeBÁRAjeSKÁLA (Jablonec nad Nisou, Most), Kandrdas, o.s. (Hořice), a další.

Přínosy pro město a kraj:

  • Bohatý kulturní program přístupný všem obyvatelům Liberce.
  • Příležitost pro liberecké soubory a kapely prezentovat svou práci.
  • Rozvoj talentu a schopností nadaných dětí v uměleckých seminářích.
  • Příležitost pro lektory i soubory srovnat svou práci s prací jiných souborů a možnost diskuze.

Přehlídka je nesoutěžní a účastníci si chválí zejména její zajímavý program, profesionalitu lektorů i vedoucích seminářů a také přátelskou atmosféru. Často zde vznikají nové soubory a nápadité projekty, které je možné vidět v průběhu celého roku.

Financování akce

Veškerou naši práci provádíme dobrovolně a bez nároku na honorář, bohužel není v našich silách celý festival dotovat a zaplatit např. pronájmy divadelních prostor nebo výrobu propagačních materiálů. Pro rychlý přehled přidáváme seznam nákladů. V případě zájmu můžeme samozřejmě poskytnout podrobný rozpočet a další detailnější informace.

  • Pronájem divadelních prostor pro představení (např. Experimentální studio LS, kino Varšava – zde jsou nejvyšší investicí náklady na vytápění).
  • Pronájem prostor pro konání seminářů.
  • Pronájem ubytování (účastníci festivalu, lektoři – odborná porota, lektoři seminářů).
  • Honoráře pro lektory.
  • Propagace (tisk plakátů, programů, festivalového zpravodaje, výlep plakátů).

Pro financování festivalu se snažíme hledat vždy nejlevnější možné varianty, případě řešit náklady dohodou a vzájemnou podporou či formou barterové spolupráce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..